Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-03-07

Jaką klawiaturę mechaniczną wybrać?

Klawiatury mechaniczne to sprzęt, który cieszy się ogromną popularnością wśród graczy i innych użytkowników PC. Są one znacznie bardziej zaawansowane niż klawiatury membranowe, z którymi większość osób miała do czynienia w szkole czy pracy. Z tego artykułu dowiesz się, jak odróżnić klawiaturę mechaniczną od membranowej, jakie są rodzaje przełączników i czym charakteryzują się klawiatury 60%.

Klawiatura mechaniczna czy membranowa – którą wybrać?

Klawiatura mechaniczna różni się od membranowej przede wszystkim budową i sposobem działania. W klawiaturze membranowej klawisze naciskają na membranę umieszczoną tuż pod spodem. Gdy naciskamy klawisz, membrana ulega odkształceniu, a tym samym następuje kontakt pomiędzy dwoma warstwami membrany, co sygnalizuje komputerowi, że dany przycisk został naciśnięty. Klawiatura mechaniczna działa na innej zasadzie. W tym rodzaju każdy klawisz jest podparty przez indywidualny przełącznik umożliwiający bardziej precyzyjne i wyraźne kliknięcie. Dzięki temu klawiatury mechaniczne oferują większą wygodę oraz bardziej satysfakcjonujące doznania podczas pisania, a także szybsze i dokładniejsze reakcje podczas grania.

Rodzaje przełączników w klawiaturach mechanicznych

Przełączniki w klawiaturze mechanicznej mogą mieć różne kolory i właściwości. Oto najpopularniejsze rodzaje:

1. Przełączniki liniowe (czerwone/czarne)  charakteryzują się gładkim naciśnięciem. Mając na uwadze ich charakterystykę działania, najlepiej sprawdzą się do gier, gdzie dużo zależy od szybkiej reakcji. Są ciche i nie generują dużego hałasu.

2. Przełączniki taktyczne (brązowe)  mają sprężynę, co oznacza, że naciśnięcie klawisza wywoła wyczuwalne kliknięcie. Są popularne w grach, ponieważ pozwalają użytkownikowi na szybką reakcję.

3. Przełączniki klikające (niebieskie)  charakteryzują się wyczuwalnym kliknięciem oraz dźwiękiem podczas naciskania klawisza. Bardzo popularne wśród osób, które lubią wrażenia sensoryczne, takie jak głośniejsze dźwięki podczas pisania na klawiaturze.

Niepełnowymiarowe klawiatury 60% - dla kogo?

Klawiatury 60% to urządzenia peryferyjne wyposażone w 60% klawiszy tradycyjnej klawiatury. Nie mają klawiszy numerycznych ani dodatkowych klawiszy funkcyjnych, takich jak strzałki czy multimedia – zawierają tylko najpotrzebniejsze klawisze. Sześćdziesiątki są mniejsze i bardziej kompaktowe niż klawiatury pełnowymiarowe, co czyni je łatwiejszymi do transportowania i przechowywania. Niepełnowymiarowe klawiatury są popularne wśród graczy, ponieważ pozwalają na swobodne poruszanie się myszką czy ustawienie nadgarstków w bardziej naturalnej pozycji. Często decydują się na nie również programiści, którzy potrzebują więcej miejsca na biurku lub preferują używanie skrótów klawiszowych. Takie modele zwykle oferują wiele możliwości personalizacji, co oznacza, że użytkownik może dostosować je do swoich potrzeb, wybierając przełączniki, klawisze i podświetlenie.

WOŚP

Przegląd klawiatur mechanicznych z oferty gamexpert.pl

Klawiatura mechaniczna WhiteShark Shinobi — to klawiatura 60%, która charakteryzuje się solidnym wykonaniem oraz wygodnymi klawiszami. Przełączniki Outemu (niebieskie, czerwone lub brązowe) mają żywotność na poziomie 50 mln naciśnięć, a odłączony kabel w oplocie ułatwia transportowanie tego kompaktowego urządzenia. Shinobi jest również wyposażona w podświetlenie RGB, które możesz dostosować do siebie. Co więcej, ten model ma funkcję anti-ghosting we wszystkich klawiszach.

Klawiatura mechaniczna XPG Summoner — to klawiatura dla graczy bazująca na przełącznikach Cherry MX (czerwonych lub niebieskich). Summoner ma podświetlenie RGB, a także dedykowany software, który pozwala na dostosowanie ustawień efektów świetlnych. Klawiatura jest wyposażona w klawisze multimedialne, a także wygodną podpórkę pod nadgarstek. Dodatkowo klawiatura Summoner posiada wbudowany hub USB ułatwiający podłączanie dodatkowych urządzeń.

Klawiatura mechaniczna WhiteShark Commandos Elite — to sprzęt dla graczy, który oferuje przełączniki Outemu (niebieskie lub czerwone), a także podświetlenie RGB. Commandos Elite to klawiatura pełnowymiarowa, a rozstawiane nóżki umożliwiają regulację jej wysokości, dzięki czemu z łatwością dopasujesz ją do siebie. Ten model jest bardzo solidny i przyjemny w użytkowaniu.

Klawiatura mechaniczna XPG Summoner Mini  nowa propozycja od XPG, która będzie miał premierę jeszcze marcu 2023 roku. Wbudowane podświetlenie dodaje urządzeniu gamingowego charakteru. Klawiatura pozwala uzyskać 12 różnych efektów świetlnych w pięciu żywych kolorach, a za pomocą skrótów klawiszowych możesz zmieniać ich jasność i prędkość.

Polecane

Klawiatura gamingowa WhiteShark SHINOBI biała BS

Klawiatura gamingowa WhiteShark SHINOBI biała BS

169,00 zł brutto69,00 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 99,00 zł
Klawiatura gamingowa WhiteShark COMMANDOS RS

Klawiatura gamingowa WhiteShark COMMANDOS RS

129,99 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 129,99 zł99,00 zł brutto
pixel