Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Peryferia

( ilość produktów: 4 )

Peryferia

Co to są peryferia?

Dokładnie - peryferia komputerowe - urządzenia umożliwiające, lub usprawniające pracę przy komputerze. Do tej grupy zaliczamy mysz, klawiaturę, głośnik czy słuchawki, które nie są na stałe przytwierdzone do urządzenia głównego, którym jest komputer. Peryferia mogą być podłączone za pomocą kabla, lub dzięki dostępnym technologiom - także bezprzewodowo. Każde z urządzeń peryferyjnych pełni określone funkcje związane z odbieraniem lub rejestracją dźwięku, sterowania urządzeniem czy wprowadzaniem danych.  

Jaką myszkę gamingową kupić?

Najlepsza mysz gamingowa to składowa kilku ważnych aspektów: poziomu czułości, rodzaju sensora, liczby przycisków, sposobu zasilania oraz jej kształtu. Im wyższy zakres DPI, tym wyższa precyzja ruchu kursora. Warto zastanowić się, jaki jest nasz styl gry i jaka czułość będzie dla niego odpowiednia. Zwróć uwagę czy podczas gier używasz tylko prawego i lewego przycisku myszy oraz kółka scrollowania, czy może potrzebujesz więcej przycisków, które dodatkowo możesz zaprogramować? Grasz dynamicznie i nie chcesz być ograniczony kablem, z pewnością przypadnie Ci do gustu bezprzewodowa mysz gamingowa. Jeśli zależy Ci, żeby działać bez opóźnień, sprawdzi się tu urządzenie przewodowe. Parametry techniczne to nie wszystko, mysz powinna być przede wszystkim dopasowana do dłoni użytkownika, aby wygodnie się nią sterowało.  

Sensor optyczny, a laserowy

Sposób działania myszy optycznej i laserowej jest taki sam. Światło emitowane przez urządzenie pada na powierzchnię biurka lub podkładki pod mysz. Odbija się od niej i poprzez sensor wraca do matrycy. Procesor myszy interpretuje zaistniały bodziec, a wynikiem tego procesu jest ruch kursora na ekranie. Zasadnicza różnica między urządzeniami jest w źródle emisji światła na podłoże - diodach LED w przypadku myszy optycznej i wiązce lasera przy drugim typie urządzenia. Komputerowe myszy laserowe wyróżniają się dużą precyzją, dzięki czemu można ich używać na większości gładkich powierzchni. Za to optyki oferują pracę przy wysokiej rozdzielczości DPI.  

Jakie DPI musi mieć mysz?

Stojąc przed wyborem myszy komputerowej warto określić, do jakich celów będziemy jej używać i czy rzeczywiście chcemy wydać dużą kwotę na urządzenie, które później nie będzie przez nas w pełni wykorzystywane. Parametr DPI (często wyrażony w pewnym przedziale wartości) definiuje szybkość poruszania się kursora po ekranie komputera. Im DPI jest wyższe, tym ruch myszy komputerowej jest szybszy. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, których parametry wskazują 400 - 16 000 DPI. Do użytku na co dzień polecane są urządzenia o wartości oscylującej w granicach 1000. Jeśli jednak nasze działania wymagają dużej precyzji, warto rozejrzeć się za urządzeniami o wyższej wartości.      

Ile kosztuje mysz gamingowa?

Porządna mysz gamingowa to wydatek o wartości około 200 - 300 zł. Na rynku dostępne są także modele zaklasyfikowane do niższych półek cenowych oferujących dobrą jakość w przystępnej cenie. Przy wyborze myszy nie warto kierować się jedynie ceną. Myszka gamingowa powinna być przede wszystkim dobrze dopasowana do Twojej dłoni.  Nie skorzystamy z pakietu funkcji oferowanych przez urządzenie za 500 zł, jeśli będzie ona zbyt mała czy niewygodna - po prostu nie będzie przez nas używana. W ofercie naszego sklepu znalazła się marka WhiteShark oferująca profesjonalne myszy gamingowe w konkurencyjnych cenach.  

Klawiatura membranowa, a mechaniczna

Obie klawiatury komputerowe łączy ich funkcja, czyli sterowanie, wprowadzenie danych - uzyskanie oczekiwanego efektu na ekranie urządzenia. Znacznie więcej je różni, zaczynając przede wszystkim od budowy i sposobu działania. Klawiatura membranowa jest cicha, nie zajmuje dużo miejsca i jest polecana do codziennego użytku czy pracy biurowej. Największą wadą akcesorium jest jego niska trwałość i trudność w naprawie po wystąpieniu ubytku. Zupełnie inaczej przedstawia się specyfikacja klawiatury mechanicznej wyposażonej w niezależne przełączniki. Jest ona trwalsza i wykazuje się zdecydowanie dłuższym cyklem życia. Niestety wraz z trwałością dochodzą też wyższe koszty zakupu. Na ten typ klawiatury decydują się zazwyczaj gracze i można go znaleźć na większości blogów polecających klawiatury gamingowe. Warto wspomnieć, że klawiatura jest dość głośna w użytkowaniu, wydając charakterystyczny "klik" co może nie przypaść do gustu każdemu użytkownikowi.  

Rodzaje przełączników w klawiaturze mechanicznej

Decydując się na zakup klawiatury mechanicznej, warto zapoznać się z szerzej z charakterystyką działania przełącznika o danym kolorze i ich dedykowanemu zastosowaniu:

  • przełączniki czerwone - szybkie, liniowe, sprawdzą się w grach, niska siła wymagana do aktywacji;
  • przełączniki niebieskie - dźwiękowo-dotykowe, słyszalny "klik", sprawdzą się podczas pisania, zauważalny moment aktywacji;
  • przełączniki brązowe - dotykowe, sprawdzą się w grach i podczas pisania, zauważalny moment aktywacji;
  • przełączniki czarne - liniowe, precyzyjny ruch, sprawdzą się w grach, wyższa siła wymagana do aktywacji.  

Co to jest klawiatura 60%

Nie masz za dużo miejsca na biurku, lub często się przemieszczasz? Nie chcesz tracić żadnych funkcji z pełnowymiarowej klawiatury komputerowej? Klawiatura 60% to strzał w dziesiątkę. W minimalistycznym modelu zrezygnowano z panelu numerycznego, klawiszy funkcyjnych oraz strzałek. W większości modeli całkowicie usunięto przerwy między klawiszami, co dało możliwość stworzenia kompaktowego modelu akcesorium. Dla jeszcze większej wygody możesz wybrać klawiaturę bezprzewodową, która dodatkowo nie będzie krępowała Twoich ruchów. Jak większość klawiatur gamingowych, modele 60% wyposażone są także w efektowne podświetlenie RGB z różnymi trybami świecenia.

pixel